Toteutamme Nyörirukki™-laitteen ja nyörien käyttöön liittyvää kurssitoimintaa. Kurssit on suunnattu alan ammattilaisille, opettajille, ohjaajille, yrittäjille ja aktiiviharrastajille.
Kurssit ovat kolmivaiheisia, sisältäen
- Esiladattavat ennakkotiedot ja ohjeet
- Käytännön osuuden Turussa, rajakunnissa tai ruotsinlaivoilla
- Palautewebinaarin
Ryhmäkoko 3-5 henkeä kerrallaan.
OTA YHTEYTTÄ - KYSY TARJOUSTA
jarmo.kontkanen@gmail.com
Nyörirukki™-kurssit
Nyörirukki™-laitteen käyttökurssi pienryhmille. Laite on äänetön, käsikäyttöinen ja monipuolinen työkalu, jonka käyttön oppii helposti. Soveltuu myymälävalmistukseen, kerhoille ja käsityötuotantoon.
Kurssilla käytämme kuvan laitemallia, joka on tehty kokonaisuudessaan kierrätysosista ja -materiaaleista käsityönä Suomessa.
Kurssilla jokainen saa käyttöön kuvan mukaisen Nyörirukki™-laitteen sekä aihiolangat 2 ja 3 metrin nyörejä varten. Lisäksi on mahdollisuus valmistaa nyörejä mukanaan tuomista aihioista.
Legibagi™
Legibagi™-kurssilla harjoitellaan valmistusta ja palvelumyyntiä teemalla “maailman ekologisin olkalaukku”. Kurssi sisältää netin kautta ladattavat ennakko-ohjeet, työkalut ja nyörihihnat kahteen laukkuun. Putkiaihiot kurssilainen tuo itse (esim. farkun lahje tms putkiaihio). Kurssin teema keskittyy esittelytaitoon ja laukun valmistustekniikkaan. Design-ilme, mittasuhteet ja koristelut jäävät kurssilaisten omaan harkintaan ja niistä puhutaan vain yleisellä tasolla esimerkkien kautta.